GL250HAANA High Voltage DC Contactor
Kunshan GuoLi Electronic (GLVAC)
Availability:
Available on backorder
SPST-NO, 250A, Coil: 12-36Vdc, Contact: 1000VDC, with NO Aux
  • Shipment: in 1-2 business days (for stocks)
  • Easy payment online or bank wire transfer (with proforma invoice)
Available on backorder
Checkout
GLVAC GL250HAANA,High Voltage 250A, 1000Vdc DC Contactor / Power Relay
GLVAC offers the GL250HAANA High Voltage DC Contactor or power relay for switching 250A continuous current. Main contact is SPST-NO with SPST-NO aux. contact.
Specifications
Contact Arrangement SPST-NO
Contact Voltage, Operating Max. 1000VDC
Coil Voltage, Nominal  12-36 VDC
Rated Current 250A (with 150mm2 wire)
Mechanical Life 300.000 Cycles
Temperature, Operating Range -40℃ to +85℃