GLVAC GL250HAANA,High Voltage 250A, 1000Vdc DC Contactor / Power Relay
GLVAC offers the GL250HAANA High Voltage DC Contactor or power relay for switching 250A continuous current. Main contact is SPST-NO with SPST-NO aux. contact.
| Specifications | |
| Contact Arrangement | SPST-NO |
| Contact Voltage, Operating Max. | 1000VDC |
| Coil Voltage, Nominal | 12-36 VDC |
| Rated Current | 250A (with 150mm2 wire) |
| Mechanical Life | 300.000 Cycles |
| Temperature, Operating Range | -40℃ to +85℃ |