Sensor Solutions S12-18ADSO-5KSB10 Speed Sensor
Sensor Solutions
Availability:
Out of stock
Stainless 12x1mm x 35mm housing, shielded 3-wire 22AWG 105C PVC, 10ft
  • Shipment: in 1-2 business days (for stocks)
  • Easy payment online or bank wire transfer (with proforma invoice)
Out of stock
Sensor Solutions dynamic speed sensors, No Orientation Required, npn 5k pull up resistor, Stainless 12x1mm x 35mm housing, shielded 3 wire 22AWG 105C PVC, 10 ft
Specifications
Output Type NPN
Supplu Voltage 4 – 24 V
Electrical Features Internal Pull Up Resistor
Housing Material Stainless Steel
Mount Type Threaded Barrel
Thread Pitch M12 x 1
Housing Length in Inches 1.38
Connection Type Free-end Shielded
Wire Gauge 22
Connection Length 10’+
Insulation Material High Temp
Functional Features Near Zero Speed Gear Tooth Sensor, Available in 7/16″-3/4″, 12MM-18MM Housing Diameters, 15KHz max frequency, Greatest detection range for 20-32 pitch gears, No orientation required, Detects non standard gears and other steel targets, Measures non-directional speed