S30JLK-XI-10R1GH 1-Axis Joystick
Sakae
Availability:
8 in stock
1-axis, 10Kohm, Center-tap Pot, Spring Return
  • Shipment: in 1-2 business days (for stocks)
  • Easy payment online or bank wire transfer (with proforma invoice)
8 in stock
Checkout
SAKAE S30JLK-XI-10R1GH 1-Axis Joystick Controller
SAKAE S30JLK industrial 1-axis joystick with 10KΩ center-tap potentiometer. With dust proof rubber cover and flat shaped knob.
Specifications
Controlling Range of Operating Lever ±20° ~ ±25° from center position.
Analog Output Potentiometer: 10kΩ ±20%
Application Voltage Range: 5Vdc with 28Vdc
Operating force Spring return device: Automatically return to center.
Approx. 1N ~ 5.5N (Approx. 100gf ~ 550gf)
Operating temperature range -20°C ~ +60°C
Vibration 10 ~ 55Hz 98m/s2
Shock 294m/s2
Mechanical Life Approx. 2,000,000 operations.
Potentiometer Mounted Special conductive plastic resistive element is
Independent Linearity Tolerance ±5%
Rated Power 0.1W
Dielectric Strength 1 minute at 500Vac
Insulation Resistance Over 1,000MΩ at 500Vdc