ASM POSIWIRE Position Sensor, Model: WS42-1000-R1K-L35-1 Sensor
Applications
- Handling systems
- Elevator technology
- Lifting
- Conveying
- Storage technology
- Medical technology
- Wind power plants.
For more information please check the technical specifications table below.
| Specifications | |
| Measurement Range | 1000mm |
| Resolution | Analog: quasi infinite |
| Output | Potentiometer 1 KΩ |
| Linearity | ±0.35% |
| Mounting | Mounting brackets |
| Sensing Device | Precision potentiometer |
| Material | POM measuring cable: stainless steel |
| Protection class | IP50 |
| Connection | Potentiometer (soldering eye) |
| Temperature range | -15 … +60 °C, max. 85 % RH, non condensing |
| Weight | Approx. 125g |
| Pull-out force | 750 mm: 2.5 N 1000 mm: 1.7 N |